Protokół z sesji Rady Miasta Ustroń z dnia 23 września 2004 r.
RSSP R O T O K Ó Ł N r XXIV / 2004
z sesji RADY MIASTA USTROŃ
odbytej w dniu 23 września 2004 r.
W sesji udział wzięło 15-tu radnych. .
Listy obecności radnych oraz zaproszonych gości stanowią załącznik nr 1 do protokołu.
W p-cie 4-tym porządku obrad w sesji uczestniczył Prezes klubu KS Kuźnia Z. Kaczorowski.
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności
Sesja Rady Miasta rozpoczęła się w dniu 23 września 2004 roku o godz. 14-tej
w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Ustroniu. Sesję otworzyła i obrady prowadziła Przewodnicząca Rady E. Czembor. Po przywitaniu radnych oraz gości Przewodnicząca Rady stwierdziła, na podstawie listy obecności, że obrady sesji są prawomocne.
2. Uchwalenie porządku obrad
Do przedstawionego projektu porządku obrad , który przedstawiła Przewodnicząca E. Czembor nie wniesiono uwag. Projekt ten został przyjęty jednogłośnie przez 14-tu radnych obecnych na sesji.
Porządek obrad stanowi załącznik nr 2 do protokołu.
3. Przyjęcie protokołu Nr XXIII/2004 z sesji Rady Miasta odbytej w dniu 26 sierpnia 2004 r.
Do skrótu protokołu przedstawionego przez Wiceprzewodniczącego S. Malinę nie wniesiono uwag. Został on przyjęty jednogłośnie przez 14-tu radnych obecnych na sesji.
5. Informacja o działaniach samorządu oraz innych instytucji na rzecz osób niepełnosprawnych
W materiale informacyjnym opracowanym przez Wydział Oświaty, Kultury , Sportu i Turystyki przedstawione zostały wszystkie działania jakie w naszym mieście podejmowane są na rzecz osób niepełnosprawnych. Uznając informacje tam zawarte za wyczerpujące temat radni nie wnieśli żadnych uwag bądź pytań w tym zakresie. Podejmując głos w tym punkcie Naczelnik wymienionego wydziału D. Koenig wyraziła opinię, że wprawdzie w naszym mieście wiele się robi dla tej grupy osób jednak jej zdaniem nie jest to powód do „samouwielbienia” bowiem pozostało do wykonania szereg jeszcze zadań w tym zakresie. Mówiła tutaj o konieczności likwidacji barier architektonicznych w obiektach stanowiących własność miasta m.in. w ratuszu, czy Bibliotece Miejskiej ale także w innych obiektach do których dla osób niepełnosprawnych dostęp jest utrudniony.
Także Przewodnicząca E. Czembor, długoletnia Prezes Towarzystwa Opieki Nad Niepełnosprawnymi uznała temat likwidacji barier architektonicznych za rzecz pierwszorzędną do wykonania stąd sugerowała, by w najbliższych planach remontowych ratusza uwzględnione zostały prace dostosowujące ten obiekt dla niepełnosprawnych. Przewodnicząca wyraziła opinię, że wprawdzie niepełnosprawne dzieci i młodzież w naszym mieście, a także niektóre spoza, są objęte pełną opieką
i rehabilitacją to jednak brakuje możliwości by podobnymi działaniami objąć osoby dorosłe. Swoje spostrzeżenia w tym zakresie poczyniła na przykładzie wspomnianego powyżej Towarzystwa gdzie , z przyczyn niezależnych od tegoż, rehabilitacja i opieka obejmuje wyłącznie osoby do 30-go roku życia . W takiej sytuacji pozostali mogą liczyć wyłącznie na pomoc i opiekę swojej rodziny – a ta nie zawsze jest właściwa. Rozwiązanie tego problemu Przewodnicząca E. Czembor uznała za jedną
z pilniejszych spraw do załatwienia aby – jak powiedziała - osoby te nie czuły się odrzucone.
Stanowisko resortowej komisji Rady przedstawił jej przewodniczący S. Malina. Komisja podejmując pozytywną opinię w zakresie opracowanych materiałów podkreśliła duże zaangażowanie samorządu, stowarzyszeń czy instytucji, które w mieście pracują na rzecz niepełnosprawnych przy czym Komisja wystosowała do Pana Burmistrza wniosek w sprawie podjęcia pilnych działań w kierunku przystosowania obiektów miejskich dla osób niepełnosprawnych.
Innych głosów nie zgłoszono zatem Przewodnicząca E. Czembor uznała ten punkt porządku obrad za wyczerpany.
Informacja o działaniach samorządu oraz innych instytucji na rzecz osób niepełnosprawnych stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
4. Sprawozdanie klubów sportowych KS Kuźnia w Ustroniu i KS Nierodzim z działalności merytorycznej i finansowej
Sprawozdania z działalności ustrońskich klubów sportowych KS ”Kuźnia” i „Nierodzim” analizowała Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Stanowisko Komisji przedstawił jej przewodniczący S. Malina. Zgodnie z tym informował, że Komisja pozytywnie oceniła działalność merytoryczną tych klubów . Nie zgłosiła także większych zastrzeżeń do prowadzonej działalności finansowej a podjęty w tym zakresie wniosek dotyczył wyłącznie udokumentowania przez Klub KS Kuźnia wydatków jakie w roku 2003 realizowane były ze środków otrzymanych w formie dotacji, z funduszu Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi czy z dzierżawy parkingów. W tym miejscu S. Malina zwrócił się do uczestniczących w sesji przedstawicieli obu klubów prezesa Z. Kaczorowskiego / KS Kuźnia/ i Wiceprezes K. Brandys /Nierodzim/ aby dokładnie zbilansowano potrzeby klubów na rok następny bowiem z uwagi na zmianę przepisów miasto nie będzie mogło klubom użyczać parkingów zaś dyspozycje ze środków budżetowych miasta będą kierowane wyłącznie na konkretne potrzeby rzeczowe.
Następnie głos zabrali prezesi Klubów. Z wypowiedzi prezesa Z. Kaczorowskiego wynikało, że aktualna sytuacja finansowa klubu nie jest najlepsza bowiem, przy niskich dochodach ze sponsoringu, Klub utrzymuje i remontuje obiekty klubowe wyłącznie z własnych dochodów. Prezes mówił następnie o sukcesach jakie Klub odnosi w pracy z młodzieżą / wysokie notowania tyczkarek/ oraz stałym wzroście chętnych do uprawiania sportu klubowego, szczególnie piłki nożnej.
Jak informowała Wiceprezes K. Brandys podobne problemy finansowe występują także w klubie Nierodzim chociaż tutaj, jak do tej pory, klub może liczyć na jednego stałego sponsora /Mokate/ natomiast pozostałe wpływy to dotacje z miasta oraz dochody ze sprzedaży biletów. Klub ten w zasadzie jest w innej sytuacji aniżeli poprzedni bowiem teren i zaplecze gospodarcze stanowią własność miasta przy czym koszty utrzymania obiektów i dzierżawy terenu pokrywane są ze środków klubowych. Jak jedna zaznaczyła K. Brandys miasto wspomaga klub przy wykonywaniu remontu zaplecza klubowego.
Wracając do sprawozdania KS „Kuźnia” Przewodnicząca E. Czembor zwróciła się do Prezesa Z. Kaczorowskiego o wyjaśnienie zapisu zgodnie z którym działalność klubu w roku 2005 uzależniona jest od uzyskania z miasta środków na wykonanie boiska sezonowego oraz boiska ze sztuczną nawierzchnią. Jak stwierdziła dalej tak ambitne sezonowego i boiska ze sztuczną nawierzchnią bowiem te zamierzenia, ze względu na konieczność wykonania innych zadań w mieście , będą niemożliwe do sfinansowania ze środków miejskich.
Z udzielonej przez Z. Kaczorowskiego odpowiedzi wynikało, że realizacja tych planów pozwoli na prowadzenie przez Klub całorocznej dochodowej działalności, co z kolei powinno przyczynić się do uzyskanie niezależności finansowej. Prezes zapewnił, że Klub będzie oczekiwał ze strony miasta jedynie wsparcia ich planów oraz ewtl. współfinansowanie ich późniejszej realizacji. Podstawowe środki na wykonanie tych zamierzeń Klub planuje pozyskać w ramach dotacji pozyskanej ze środków unijnych. Odpowiadając następnie na pytanie radnego S. Maliny w sprawie możliwości pozyskania sponsorów dla grupy młodzików informował, że niestety aktualnie takiego zainteresowanie z ich strony nie ma . Z tego tytułu Klub obecnie otrzymuje wyłącznie okolicznościowe wpłaty, stanowiące w budżecie nieduże kwoty. Wypowiedź Prezesa potwierdziła radna K. Brandys dodając, że ich Klub nie posiada obecnie żadnej oferty dla sponsorów dysponuje bowiem tylko jedną sekcją piłkarską, która nie wzbudza u sponsorów w zasadzie żadnego zainteresowania.
Innych głosów nie zgłoszono do dyskusji.
Materiały pisemne do tego punktu porządku obrad stanowią załącznik nr 4 do protokołu.
6.Podjęcie uchwał w sprawach :
A/ zmian w budżecie miasta na rok 2004
Projekt powyższej uchwały wynikał ze zwiększenia dochodów tytułem dzierżawy pomieszczeń w szkołach podstawowych nr 3 i 5 oraz środków przekazanych przez Wojewodę na rzec z opieki społecznej. Po stronie wydatków tak pozyskane dochody skierowane zostały m.in. na zakup materiałów w wymienionych powyżej szkołach, w tym kserokopiarki w SP nr 5, oraz wypłatę zasiłków przez MOPS.
Propozycje zmian przedstawione w tym projekcie uchwały uzyskały pozytywną opinię Komisji Budżetu i Przestrzegania Prawa.
Nie podjęto dyskusji zatem Przewodnicząca E. Czembor zarządziła głosowanie w wyniku którego uchwała podjęta została jednogłośnie przez 15-tu radnych obecnych na sesji.
Uchwała Nr XXIV/198/2004 w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2004 stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
B/ zmiany uchwały budżetowej w zakresie załącznika nr 9 do uchwały Rady Miasta Ustroń Nr XIV/143/2003 z dnia 16 grudnia 2003 r.
Projekt tej uchwały związany był ze zwiększeniem przychodów – a w konsekwencji także rozchodów - Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska, przekazanych przez Urząd Marszałkowski tytułem udziału gminy w opłatach za korzystanie ze środowiska. Środki te proponowano skierować na rzecz realizacji zadań związanych z ochroną powietrza ze wskazaniem podjęcia prac umożliwiających opracowanie programu ograniczającego emisję pyłów z budynków. Temat ten stanowił przedmiot dyskusji na jednym z posiedzeń Komisji Ochrony Środowiska, gdzie radni zapoznali się z programem ustrońskiej firmy Az-Bud w zakresie zmniejszenia emisji zanieczyszczeń poprzez wymianę źródeł ciepła.
Podejmując głos w dyskusji radna M. Szczotka Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska mówiła o tym, że podjęcie tego programu będzie miało istotny wpływ na poprawę środowiska naturalnego w naszym mieście a przede wszystkim stanu powietrza, co nie jest bez znaczenia dla miasta posiadającego statut uzdrowiska. Podjęcie tego zadania będzie zgodne z kierunkiem działania nakreślonym w uchwalonej przez Radę strategii miasta. Radna zwróciła się do przewodniczących pozostałych komisji Rady o podjęcie dyskusji na ten temat w trakcie najbliższych posiedzeń poszczególnych komisji. Ponadto, z uwagi na konieczność finansowania wymiany ogrzewania przez zainteresowanych, jej zdaniem, należałoby przeprowadzić konsultację wśród mieszkańców w zakresie ich ewtl. udziału w realizacji tego zadania.
Jak stwierdziła Przewodnicząca E. Czembor ochrona powietrza w mieście jest jednym z ważniejszych tematów do załatwienia, wielokrotnie zresztą zgłaszanym przez mieszkańców naszego miasta, w szczególności mieszkających w osiedlach Hermanice, przy ul.Grażyńskiego czy na Poniwcu wskazane zatem jest uruchomienie tego zadanie poprzez opracowanie w pierwszej kolejności stosownego programu a w miarę posiadanych środków finansowych dalszą jego realizację.
Podejmując głos radna H. Puchowska-Ryrych proponowała by program był realizowany kolejno w poszczególnych rejonach miasta zaś radny K. Kubala sugerował oddalenie głosowania nad projektem uchwały do czasu uzupełnienia informacji o inne ważne dane dotyczące m.in. rodzaju urządzeń i paliw stosowanych do wymiany systemu grzewczego w ramach tego programu. Innego zdania była radna M. Szczotka, która wnosząc o przegłosowanie projektu uchwały informowała , że w sytuacji odstąpienia od realizacji tego zamierzenia środki planowane na ten cel będzie można skierować na realizację innych , także pilnych zadań z ochrony środowiska. Podobnie za podjęciem uchwały optowała Przewodnicząca E. Czembor , która podkreśliła potrzebę wykonania tego opracowania celem m.in. uświadomienia wagi spraw podejmowanych przez miasto w zakresie ochrony środowiska.
Projekt tej uchwały, jak i następnego w sprawie zmiany treści załącznika zatwierdzającego przychody i wydatki MFOŚiGW uzyskały pozytywną opinię Komisji Budżetu i Przestrzegania Prawa.
W tym punkcie dyskusji nie podjęto zatem Przewodnicząca E. Czembor zarządziła głosowanie w wyniku którego powyższa uchwała została podjęta jednogłośnie przez 15-tu radnych uczestniczących w sesji.
Uchwała Nr XXIV/199/2004 w sprawie zmiany uchwały budżetowej w zakresie załącznika nr 9 stanowi załącznik nr 6 do protokołu.
C/ zmiany treści załącznika do uchwały Nr XIV/137/2003 Rady Miasta Ustroń z dnia 4 grudnia 2003 r. zatwierdzającej zestawienie przychodów i wydatków MFOŚiGW na rok 2004
Projekt powyższej uchwały stanowił konsekwencję uchwały podjętej
w poprzednim punkcie porządku obrad .Uwag nie wniesiono zatem Przewodnicząca E. Czembor zarządziła głosowanie w wyniku którego projekt w/w uchwały został podjęty jednogłośnie przez 15-tu radnych obecnych na sesji.
Uchwała Nr XXIV/200/2004 w sprawie zmiany treści załącznika do uchwały budżetowej zatwierdzającej zestawienie przychodów i wydatków MFOŚiGW stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
D/ ustalenia opłat za świadczenia przedszkoli publicznych prowadzonych przez Gminę Ustroń
Projekt powyższej uchwały, który pod obrady przedstawiła Skarbnik Miasta M. Komadowska dotyczył propozycji zmian zarówno w dotychczasowej wysokości stawek jak i w zakresie zasad realizowania płatności za pobyt dziecka w przedszkolach prowadzonych przez miasto. W uzasadnieniu przedstawionych tam propozycji Skarbnik wyjaśniła, że proponowana 7-mio procentowa podwyżka związana jest głównie z rosnącymi kosztami mediów przy czym Skarbnik przypomniała, że obecne stawki funkcjonują od roku 2000. W informacji dołączonej do projektu uchwały przedstawione zostały szczegółowe wyliczenia proponowanych zmian a także dane o wysokości aktualnych opłat w sąsiednich gminach , które w zasadzie nie odbiegają od tych przedstawionych w przedłożonym projekcie uchwały.
W uzupełnieniu tej wypowiedzi Naczelnik Wydziału OKS D.Koenig wyjaśniła, że w projekcie uchwały uwzględniono także zasady odpłatności dla dzieci uczęszczających do zerówki. Taka sytuacja powstała w związku z ustawowym obowiązkiem objęcia tzw. zerówką wszystkich dzieci przedszkolnych w związku z czym pojawiła się konieczność ustalenia dla tej grupy dzieci odpłatności za korzystanie z opieki w przedszkolu, poza programem ustalonym dla zerówek .
Projekt tej uchwały wnikliwie analizowały resortowa Komisja Rady oraz Komisja Budżetu i Przestrzegania Prawa pozytywnie opiniując przedstawione tam propozycje opłat .
Nie podjęto dyskusji zatem Przewodnicząca E. Czembor zarządziła głosowanie w wyniku którego uchwała podjęta została większością głosów bowiem
- za podjęciem uchwały głosowało - 13-tu radnych
- wstrzymało się od głosu - 2-ch radnych
Uchwała Nr XXIV/201/2004 w sprawie ustalenia opłat za świadczenia przedszkoli publicznych stanowi załącznik nr 8 do protokołu.
E/ wyłonienia kandydata do Lauru Gmin Ziemi Cieszyńskiej 2004
Do Lauru Gmin Ziemi Cieszyńskiej zgłoszonych zostało dwóch kandydatów – p. Zygmunt Białas- działacz życia publicznego i samorządowego, przewodniczący Rady Miasta kadencji 1990-1994 oraz p. Władysław Majętny – działacz społeczny, długoletni przewodniczący Zarządu Osiedla w Ustroniu-Polanie , działający na rzecz kultywowania gwary i zwyczajów ziemi cieszyńskiej. Przedstawiając pod obrady projekt powyższej uchwały Przewodnicząca E. Czembor poinformowała
o wniosku Komisji Koordynacyjnej w sprawie zarządzenia tajnego głosowania przy wyborze laureata.
Innych propozycji nie zgłoszono zatem Przewodnicząca zarządziła głosowanie nad przedstawionym wnioskiem , który w wyniku głosowania został jednogłośnie przyjęty przez 14-tu radnych obecnych na sesji.
Następnie przystąpiono do wyboru Komisji Skrutacyjnej .
Do składu komisji zgłoszono radnych J. Lazara, M. Szczotkę i J. Śliwkę. Po wyrażeniu zgody przez kandydatów Przewodnicząca E. Czembor zarządziła głosowanie nad proponowanym składem komisji, który większością 13-tu głosów , przy 1-m głosie wstrzymującym się uzyskał akcept Rady.
Po ustaleniu zasad i przeprowadzeniu głosowania Przewodniczący Komisji J. Śliwka odczytał protokół Komisji Skrutacyjnej zgodnie z odpowiednim zapisem w tym protokole
- za kandydaturą p. Zygmunta Białasa głosowało 9-ciu radnych
- za kandydaturą p. Władysława Majętnego głosowało 6-ciu radnych.
W związku z wynikiem głosowania kandydatem do Lauru Gmin Ziemi Cieszyńskiej wybranym został Pan Zygmunt Białas.
Protokół Komisji Skrutacyjnej wraz z kartami do głosowania stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
Uchwała Nr XXIV/202/2004 w sprawie wyłonienia kandydata do Lauru Gmin Ziemi Cieszyńskiej 2004 stanowi załącznik nr 10 do protokołu.
F/ sprzedaży nieruchomości na rzecz jej użytkownika wieczystego
Jak informował Naczelnik Wydziału IGG A. Siemiński projekt tej uchwały przedstawiony został pod obrady Rady z wniosku S-ni Mieszkaniowej „Zacisze” w Ustroniu o nabycie na własność nieruchomości zabudowanych garażami, użytkowanych dotychczas wieczyście przez Spółdzielnię a stanowiących własność miasta.
Materiały informacyjne dotyczące projektu uchwały analizowała Komisja Architektury, Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej , która pozytywnie zaopiniowała propozycję sprzedaży nieruchomości wymienionych w tym projekcie.
Nie podjęto dyskusji zatem Przewodnicząca E. Czembor zarządziła głosowanie w wyniku którego uchwała została podjęta przez radnych większością głosów bowiem
- za podjęciem uchwały głosowało - 14-tu radnych
- wstrzymał się od głosu - 1-n radny
Uchwała Nr XXIV/203/2004 w sprawie sprzedaży nieruchomości na rzecz jej użytkownika wieczystego stanowi załącznik nr 11 do protokołu.
G/ nadania nazwy budynkom mieszkalnym Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz deptakowi położonemu pomiędzy Sanatorium „Róża”a Szpitalem Reumatologicznym
Temat ten rozpatrywała na swoim posiedzeniu doraźna Komisja ds. Nazewnictwa ulic i placów powołana stosowną uchwałą na sesji wrześniowej Rady. Do uczestnictwa w tym posiedzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele zarządów osiedli Ustronia Dolnego oraz Zawodzia przy czym przewodniczący osiedla z Zawodzia nie uczestniczył osobiście w rozmowach przekazując swoje stanowisko w omawianych sprawach w rozmowie telefonicznej.
Jak informował przewodniczący komisji S. Malina propozycje nazw przedstawione w projekcie uchwały zostały, po burzliwej dyskusji, ostatecznie przyjęte większością głosów. W tym miejscu informował, że proponowana dla budynków TBS-u nazwa osiedla 700-Lecia wiązała się z upamiętnieniem pierwszych zapisków o Ustroniu a także planowanymi na rok przyszły uroczystymi obchodami związanymi z tym zdarzeniem. Natomiast propozycja nazwania imieniem zmarłego w tym roku prof. J. Szczepańskiego deptaka na Zawodziu , położonego w sąsiedztwie posesji gdzie dawniej mieszkał, była efektem szerokich konsultacji w trakcie których osoby współpracujące z profesorem sugerowały by w ten sposób uczcić Jego pamięć i stały związek z naszym miastem. Radny się o przyjęcie przez Radę proponowanych nazw.
Podejmując w tym miejscu głos radna H. Puchowska-Ryrych wniosła o uzupełnienie nazwy dot. osiedla TBS-u , które w wersji proponowanej przez radną przyjęłoby brzmienie osiedle 700-lecia Ustronia. Zdaniem radnej w takiej wersji nazwa będzie „ pełna ” i we właściwym stopniu pozwoli uczcić zbliżający się jubileusz Ustronia. Odnosząc się do wniosku radnej, wiceprzewodniczący S. Malina informował, że propozycja jaka została radnym przedstawiona w projekcie uchwały miała na celu zachęcenie mieszkańców do poznania pełnej historii naszego miasta.
Wniosek radnej poparli radni M. Szczotka, T. Dyrda i przewodnicząca ZO Ustroń Dolny – K. Kukla natomiast radny K. Kubala zgłosił wniosek o wyłączenie paragrafu 2-go z omawianego projektu uchwały i jego oddzielne rozpatrzenie. Radny swój wniosek uzasadniał tym, że projekt uchwały wniesiony pod obrady dotyczy dwóch różnych spraw, co zdaniem jego przemawia za przeprowadzeniem oddzielnego głosowania nad każdą ze spraw.
Innych uwag nie wniesiono.
W pierwszej kolejności Przewodnicząca E. Czembor zarządziła głosowanie nad wnioskiem radnej H. Puchowskiej - Ryrych w zakresie uzupełnienia proponowanej dla osiedla TBS-u nazwy i ustalenie ostatecznej wersji „ osiedle 700-lecia Ustronia”. Wniosek został przyjęty przez Radę większością głosów bowiem - za jego podjęciem głosowało 7-miu radnych, przeciw –4-ch radnych a 4-ch radnych wstrzymało się od głosu.
Następnie Przewodnicząca zarządziła głosowanie nad wnioskiem radnego K. Kubali w przedmiocie wyłączenia z powyższego projektu uchwały punktu dotyczącego nadania nazwy deptakowi na Zawodziu do odrębnego projektu uchwały. Wniosek radnego poddany pod głosowanie przyjęty został większością głosów – za wnioskiem głosowało 11-tu radnych, przeciw – 1-n radny natomiast 2-ch radnych wstrzymało się od głosu.
Po wprowadzeniu wnioskowanych poprawek do projektów uchwał przystąpiono do głosowania . Jako pierwszy poddany został pod głosowanie projekt uchwały w sprawie nadania budynkom TBS-u nazwy osiedla 700-lecia Ustronia
- za podjęciem uchwały głosowało - 7-miu radnych
- przeciw głosowało - 7-miu radnych
Wynik głosowania zdecydował o zarządzeniu przez Przewodniczącą ponownego głosowania. Wcześniej jednak Przewodnicząca E. Czembor poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie nadania nazwy deptakowi pomiędzy sanatorium „Róża” a Szpitalem Reumatologicznym .Uchwała ta w wyniku głosowania została jednogłośnie podjęta przez 14-tu radnych uczestniczących w sesji.
Uchwała Nr XXIV/206/2004 w sprawie nadania nazwy deptakowi na Zawodziu stanowi załącznik nr 12 do protokołu
Powrócono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy budynkom mieszkalnym TBS-u . W wyniku ponownego głosowania uchwała ta została podjęta przez Radę większością głosów bowiem
- za podjęciem uchwały głosowało - 8-miu radnych
- przeciw - 6-ciu radnych
Uchwała Nr XXIV/204/2004 w sprawie nadania nazwy budynkom mieszkalnym TBS stanowi załącznik nr 13 do protokołu.
H/ zarządzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta oraz powołania Miejskiej Komisji Wyborczej
Projekt powyższej uchwały przedstawiony został pod obrady Rady w związku
z zakończeniem II –ej kadencji Młodzieżowej Rada Ustronia. Działalność Rady w tym okresie przybliżyła radnym Naczelnik Wydziału OKS Danuta Koenig. Jak informowała Rada głównie zajmowała się rozwiązywaniem spraw dotyczących życia młodzieży, i organizowaniem współpracy z młodzieżą miast partnerskich.
Szczegółową informację na temat działalności MRU w okresie mijającej kadencji sporządziła p. Iwona Werpachowska -społeczny opiekun Młodzieżowej Rady Ustronia.
Informacja ta stanowi załącznik nr 14 do protokołu.
Dyskusji nie podjęto a projekt uchwały poddany przez Przewodniczącą E. Czembor pod głosowanie został podjęty przez większością głosów bowiem
- za podjęciem uchwały głosowało - 13-tu radnych
- wstrzymał się od głosu - 1-n radny
Uchwała Nr XXIV/204/2003 w sprawie zarządzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta stanowi załącznik nr 15 do protokołu.
6. Interpelacje
W okresie międzysesyjnym nie wniesiono interpelacji zatem ten punkt porządku obrad uznany został za wyczerpany.
7. Zapytania radnych i bieżące sprawy miasta
W tym punkcie porządku obrad zgłoszono kilka spraw związanych z funkcjonowaniem miasta.
Radna K. Brandys poruszyła sprawę oświetlenia trasy równoległej do torów na odcinku od stacji PKP Zdrój do Parku Kuracyjnego . Wspomniała także o konieczności podejmowania starań w kierunku likwidacji barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. Jak stwierdziła część podmiotów zapomina o możliwości przystosowania swoich obiektów do tych wymogów w trakcie realizowanych prac remontowych. Podała tutaj przykład sklepu „Astra” przy ul. Grażyńskiego , gdzie przy okazji remontu „ zapomniano” o możliwości przystosowania wejścia dla potrzeb niepełnosprawnych.
Kilka spraw przedstawili Przewodniczący Zarządów Polana, Zawodzia i Ustronia Dolnego.
W kolejności sprawy te dotyczyły :
- wycięcia krzaków w pobliżu starych fundamentów pod przedszkole na drodze prowadzącej z ulicy Polańskiej w kierunku do przepompowni, odnowienia tynków jednej ze ścian budynku papierni /od strony Młynówki/ i rozważenia tam produkcji papieru czerpanego w przyszłości , usunięcia eternitu ze ścian szkoły, kontroli tras rowerowych od ulicy Wczasowej
w kierunku do Obłaźca pod kątem parkowanych tam samochodów /Polana/,
- wycięcia krzewów i drzewek przy wyjeździe z bocznych uliczek do ulicy Nadrzecznej /Zawodzie/,
- odpowiedzi na pytanie, czy w najbliższych planach przewidziana jest budowa chodnika dla pieszych przy ul. Fabrycznej /Ustroń Dolny/.
Do niektórych z tych spraw ustosunkowali się Naczelnik A. Siemiński i Burmistrz I. Szarzec informując, że w najbliższych latach podjęte zostaną prace przy termomodernizacji budynku szkoły . W trakcie tych prac eternit zostanie usunięty z budynku. Chodnik przy ul. Fabrycznej realizowany będzie sukcesywnie, w miarę rozwiązywania spraw prawnych i posiadanych środków finansowych.
Pozostałe sprawy zgłoszone przez radnych dotyczyły :
- parkowania dużych samochodów przy chodnikach, przez co w znacznym stopniu utrudniony jest ruch pieszych oraz innych pojazdów samochodowych /S. Malina/,
- ustawienia znaków ograniczających szybkość pojazdów na ulicach , które krzyżują się z trasami rowerowymi np. Kuźnicza, Lipowska, Wczasowa /T. Dyrda/,
- wykonania chodnika na odcinku od skrzyżowania ulicy Cieszyńskiej
z Katowicką do granic Goji /K. Kubala/,
- spowodowania oznakowania trasy rowerowej od strony Wisły w kierunku do Ustronia i rozważenia zmiany statusu miasta na rzecz gminy miejsko-wiejskiej w związku z możliwością uzyskania wyższych dotacji zarówno na potrzeby oświaty jak i rolnictwa /J. Śliwka/,
- remontu podjazdu ulicy Źródlanej i zabezpieczenie istniejącej tam dziury
w sąsiedztwie posesji p. Pilcha , usunięcia krzewów znajdujących się w łukach wszystkich ulic w dzielnicy Zawodzie / J. Zahraj/.
Wiceprzewodniczący S. Malina zwrócił się natomiast z pytaniem , czy organizacja ruchu jaka aktualnie została wprowadzona na osiedlu Cieszyńskim została prawnie umocowana jako, że wprowadzone rozwiązanie stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla mieszkańców osiedla jak i innych znajdujących się tam osób z uwagi na jedynie funkcjonujący tam dojazd – od strony ajencji PKO. Radny prosił by w przypadku braku takich uzgodnień zostały usunięte wszystkie wprowadzone zmiany.
8. Bieżące sprawy Rady Miasta
W sprawach bieżących Rady Przewodnicząca E. Czembor ustosunkowała się do treści pisma jakie radny S. Bałdys skierował do Burmistrza Miasta w m-cu lipcu br. z kopią dla Przewodniczącej . Wcześniej nie było to możliwe z uwagi na nieobecność radnego na sesji sierpniowej. Wniesione pismo dotyczyło problemów komunikacyjnych i parkingowych jakie pojawiły się w ulicy 3 Maja – bocznej oraz jego starań w kierunku estetyzacji tzw. Markusówki. Do części poruszonych tam spraw ustosunkował się wcześniej Burmistrz I. Szarzec udzielając radnemu pisemnych wyjaśnień. Natomiast Przewodnicząca odpowiadając radnemu przede wszystkim zwróciła uwagę na funkcjonujący tok załatwiania skarg, także skargi mieszkańców – właścicieli sklepów, poprzez skierowanie sprawy do rozpatrzenia przez właściwą komisję Rady. Przewodnicząca wyjaśniła także, że temat Markusówki, jak wszystkie inne wnioski rozpatrywany będzie przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu. Przewodnicząca na pytanie , czy udzielona w ten sposób odpowiedź satysfakcjonuje radnego uzyskała odpowiedź twierdzącą.
Z innych spraw ustalono termin następnej sesji na dzień 28.10.br – godz. 14-tą oraz Komisji Koordynacyjnej na dzień 4.10.br. godz.15-tą.
9.Zakończenie
Wobec wyczerpania porządku obrad sesji Przewodnicząca E. Czembor podziękowała radnym oraz zaproszonym gościom uczestniczącym w obradach a następnie ogłosiła zamknięcie sesji.
Sesja zakończyła się o godz.16,50.
Prot. I. Hernik
Opublikował w BIP: | Administrator |
---|---|
Data opublikowania: | 20.10.2004 14:49 |
Ostatnio zaktualizował: | Administrator |
Data ostatniej aktualizacji: | 21.01.2005 13:21 |
Liczba wyświetleń: | 3 |
Przepraszamy, funkcjonalność tymczasowo niedostępna.