Ewidencja obiektów noclegowych
Zgłoszenie obiektu do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie
niebędących obiektami hotelarskimi
Przedsiębiorca, który zamierza świadczyć usługi hotelarskie w innym obiekcie - niebędącym obiektem hotelarskim a także rolnik, który zamierza świadczyć usługi hotelarskie
w gospodarstwie rolnym jest zobowiązany zgłosić ten obiekt do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie niebędących obiektami hotelarskimi.
Niezbędne dokumenty:
Zgłoszenie obiektu do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie niebędących obiektami hotelarskimi Burmistrza Miasta Ustroń
Miejsce składania zgłoszeń:
Biuro Podawcze Urzędu Miasta Ustroń, ul. Rynek 1.
Opłata:
Zgłoszenie do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie niebędących obiektami hotelarskimi nie podlega opłacie skarbowej.
Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlega zaświadczenie o dokonaniu wpisu obiektu
do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie niebędących obiektami hotelarskimi, które wydaje się na żądanie wnioskodawcy.
Opłata skarbowa płatna jest w kasie Urzędu Miasta Ustroń lub przelewem bankowym
na nr konta Miasta Ustroń: 60 1050 1070 1000 0001 0102 5211
Pliki do pobrania:
Inne informacje:
Usługi hotelarskie to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.
Turysta to osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc.
Przedsiębiorca lub rolnik, przed rozpoczęciem świadczenia turystom usług hotelarskich w obiekcie innym niż obiekt hotelarski, zobowiązany jest zgłosić obiekt niekategoryzowany, położony na terenie Miasta Ustroń do ewidencji prowadzonej przez Burmistrza Miasta Ustroń.
Obiektami niekategoryzowanymi są wszystkie obiekty świadczące usługi hotelarskie,
np.: pokoje gościnne, apartamenty, wille, hostele, ośrodki wypoczynkowe, itp. (nie będące hotelami, motelami, pensjonatami, kempingami, domami wycieczkowymi, schroniskami młodzieżowymi). Za inne obiekty, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie, uważa się także wynajmowane przez rolników pokoje i miejsca na ustawianie namiotów w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych, jeżeli obiekty te spełniają minimalne wymagania co do wyposażenia.
Zgłaszany do ewidencji obiekt musi spełniać:
- wymagania budowlane, przeciwpożarowe i sanitarne oraz
- minimalne wymagania dotyczące wyposażenia i świadczonych usług, opisane
w załączniku nr 7 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia
19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (tj. Dz.U. z 2017 r., poz. 2166).
W przeciwieństwie do obiektów hotelarskich, ewidencjonowanie obiektów świadczących usługi hotelarskie, niebędących obiektami hotelarskimi odbywa się na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy, że zgłaszany obiekt spełnia wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe, niezbędne do prowadzenia usług hotelarskich.
Spełnianie w innych obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie wymagań budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych dokumentuje się w zakresie wymagań:
- budowlanych — książką obiektu budowlanego, o której mowa w art. 64 ustawy z dnia
7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), przedstawioną do wglądu organowi dokonującemu kontroli obiektu budowlanego,
w przypadku obiektów budowlanych, w stosunku do których obowiązek posiadania książki obiektu budowlanego istnieje na podstawie tej ustawy, a w przypadku gdy obiekt nie posiada książki obiektu budowlanego — protokołem z kontroli obiektu budowlanego; - przeciwpożarowych — opinią właściwego miejscowo komendanta Państwowej Straży Pożarnej lub osoby wykonującej czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
o której mowa w art. 4 ust. 2a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2057); - sanitarnych — opinią właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Podmiot świadczący usługi hotelarskie w obiekcie zgłoszonym do ewidencji ma obowiązek informowania Burmistrza Miasta Ustroń o:
- zaprzestaniu świadczenia usług hotelarskich,
- uzyskaniu zaszeregowania obiektu do rodzaju i nadaniu kategorii obiektu hotelarskiego,
- zmianie działalności sezonowej na stałą lub odwrotnie,
- zmianie liczby miejsc noclegowych,
- zmianie numeru telefonu, a także – o ile obiekt posiada - o zmianie nr faksu, adresu poczty elektronicznej oraz adresu strony internetowej
- zmianie zakresu świadczących usług, w tym gastronomicznych
Istnieje możliwość opublikowania dane dotyczące obiektów noclegowych zarejestrowanych w ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie niebędących obiektami hotelarskimi
na stronie https://visit.ustron.pl/ (dane dostępowe do publikacji udzielane są pod adresem promocja@ustron.pl)
Więcej informacji dotyczących zgłoszenie obiektu do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie niebędących obiektami hotelarskimi można uzyskać pod numerem
telefonu 33 85 97 325
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych ( tj. Dz.U. z 2020 r., poz. 2211 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie
( tj. Dz.U. z 2017 r., poz. 2166).
Opublikował w BIP: | Magdalena Kozłowska |
---|---|
Data opublikowania: | 20.04.2023 08:33 |
Ostatnio zaktualizował: | Magdalena Kozłowska |
Data ostatniej aktualizacji: | 20.04.2023 08:37 |
Liczba wyświetleń: | 2 |
Przepraszamy, funkcjonalność tymczasowo niedostępna.