Dowóz uczniów z niepełnosprawnościami
Dowóz dzieci niepełnosprawnych
Wnioskodawca / adresat procedury:
Prawo wystąpienia do gminy o zorganizowanie bezpłatnego dowozu dla dziecka niepełnosprawnego lub o zwrot kosztów dowozu przysługuje: rodzicom dziecka lub prawnym opiekunom.
Uprawnieni do dowozu:
Na podstawie art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 poz. 737) obowiązkiem gminy jest zapewnienie:
1. niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego;
2. uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
3. dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a. 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b. 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o objęcie dowozem zorganizowanym lub o zwrot kosztów za indywidualne dowożenie niepełnosprawnego dziecka do przedszkola/szkoły/ośrodka.
- Kserokopia aktualnego orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Zaświadczenie potwierdzające przyjęcie/uczęszczanie dziecka do przedszkola/szkoły/ ośrodka, wydane przez dyrektora placówki.
Miejsce i termin złożenia wniosku o dofinansowanie:
Centrum Usług Wspólnych w Ustroniu, ul. Rynek 4, 43-450 Ustroń, tel. 338549006.
Wniosek należy złożyć osobiście w terminie do dnia 30 czerwca na każdy kolejny rok szkolny lub w każdym czasie w przypadku, gdy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zostało wydane w trakcie roku szkolnego.
Forma / sposób załatwienia sprawy:
Rodzice, którzy chcą indywidualnie dowozić swoje niepełnosprawne dziecko do przedszkola/szkoły/ośrodka, otrzymują na wniosek złożony do Burmistrza Miasta Ustroń zwrot kosztów dowożenia. Powierzenie tego zadania, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy rodzicem/opiekunem prawnym a Miastem Ustroń, która zawierana jest na okres nie dłuższy niż okres zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym.
Zgodnie z zapisami umowy, w celu realizacji zwrotu kosztów dowozu, rodzic/opiekun prawny co miesiąc dostarcza do Centrum Usług Wspólnych w Ustroniu informację o dniach obecności dziecka w przedszkolu/szkole/ośrodku.
Termin realizacji sprawy:
W ciągu 30 dni od daty złożenia wszystkich wymaganych dokumentów.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024r. poz. 737);
- Uchwała nr XLVII/655/2023 Rady Miasta Ustroń z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie ustalenia stawki za 1 km przebiegu pojazdu, uwzględnianej przy obliczaniu zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży, uczniów oraz rodziców (Dz. Urz. Woj. Śl. z 2023r. poz. 1977).
Opublikował w BIP: | Joanna Iskrzycka - Marianek |
---|---|
Data opublikowania: | 24.05.2024 13:50 |
Ostatnio zaktualizował: | Joanna Iskrzycka - Marianek |
Data ostatniej aktualizacji: | 24.05.2024 13:59 |
Liczba wyświetleń: | 1 |
Przepraszamy, funkcjonalność tymczasowo niedostępna.