Zwrot kosztów kształcenia pracowników młodocianych
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Wnioskodawca / adresat procedury:
Na podstawie art. 122 ustawy Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023, poz. 900 z późn. zm.) pracodawcy mogą uzyskać od gminy, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
Uprawnieni do otrzymania dofinansowania:
Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:
1) pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania;
2) młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał:
a) w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem – egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (t.j. Dz.U. z 2020, poz. 2159 z późn. zm.);
b) w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem – egzamin zawodowy;
3) młodociany pracownik ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami, o których mowa w pkt 1.
Zawiadomienie o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem:
Pracodawcy na podstawie § 3a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (t.j. Dz. U.z 2018 r., poz. 2010 z późn. zm.) zostali zobowiązani do poinformowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika o zawarciu z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, a w przypadku pracodawcy będącego rzemieślnikiem – również izbę rzemieślniczą właściwą ze względu na siedzibę rzemieślnika.
Informację należy złożyć w Centrum Usług Wspólnych w Ustroniu, ul. Rynek 4, 43-450 Ustroń.
Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego pracownika wynosi:
- w przypadku nauki zawodu - do 9.002,23 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy; jeżeli okres kształcenia jest krótszy niż 36 miesięcy, kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia;
- w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - do 282,96 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia;
- w przypadku nauki zawodu prowadzonej w zawodach wskazanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w prognozie, o której mowa w art. 46b ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika, o której mowa w ust. 2 pkt 1, wynosi do 11.140,00zł.
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników stanowi pomoc de minimis:
Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia udzielanego przedsiębiorcom ze środków publicznych (w formie dotacji pieniężnej), którego maksymalna wielkość z różnych źródeł nie może przekroczyć 300 000 euro na przestrzeni trzech lat.
Zgodnie z art. 122 ust. 11 ustawy Prawo oświatowe dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) Nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023.2831).
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
- Kopie dokumentów potwierdzających, że pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy, albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia (zgodnie z art.122 ust.1 ustawy Prawo oświatowe).
- Kopia umowy o pracę z młodocianym pracownikiem zawartej w celu przygotowania zawodowego.
- Kopia świadectwa pracy wydanego przez poprzedniego pracodawcę (dołączyć w przypadku zmiany pracodawcy w czasie trwania nauki).
- Kopia dyplomu, certyfikatu lub świadectwa, potwierdzającego zdanie egzaminu, o którym mowa w art.122 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy Prawo oświatowe albo zaświadczenie (oryginał) potwierdzające zdanie tego egzaminu przez młodocianego pracownika.
- Oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w roku, w którym pracodawca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
- Wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (zgodnie z art. 122 ust.11 ustawy Prawo oświatowe).
- Pełnomocnictwo, jeśli wnioskodawca reprezentowany jest przez inną osobę (oryginał lub kopia uwierzytelniona zgodnie z art.33 § 3 KPA).
- Oświadczenie o niekaralności oraz braku zakazów osoby prowadzącej praktyczną naukę zawodu.
Załączone kopie należy potwierdzić za zgodność z oryginałem.
Miejsce i termin złożenia wniosku o dofinansowanie:
Centrum Usług Wspólnych w Ustroniu, ul. Rynek 4, 43-450 Ustroń, tel. 338549006.
Wniosek należy złożyć listownie na podany wyżej adres lub osobiście w terminie do 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu.
Forma / sposób załatwienia sprawy:
Wydanie decyzji administracyjnej o przyznaniu lub odmowie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników.
Termin realizacji sprawy:
Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego – załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej za pośrednictwem Burmistrza Miasta Ustroń w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j.Dz. U. z 2023r. poz. 900 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024r. poz. 572);
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023r., poz. 702);
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023r., poz.1465);
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE L 2023/2831 z 15.12.2023r.);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (t.j. Dz. U. 2018 r. poz. 2010 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019r., poz. 391).
Opublikował w BIP: | Joanna Iskrzycka - Marianek |
---|---|
Data opublikowania: | 06.05.2024 13:52 |
Ostatnio zaktualizował: | Joanna Iskrzycka - Marianek |
Data ostatniej aktualizacji: | 08.10.2024 11:56 |
Liczba wyświetleń: | 1 |
Przepraszamy, funkcjonalność tymczasowo niedostępna.